Z kresby katastrální mapy je vidět, že i Rusín příšel o velkou část domovního fondu (Hlavně hosp. objekty, stodoly). Sídlo mělo zřejmě původně protáhlou oválnou náves, kolem níž byly štíty do ulice seřazeny usedlosti a za nimi stodoly podél záhumenní cesty. Náves byla později zastavěna drobnějšími chalupami.
Tato původní struktura je narušena dvěma novými objekty areálu živočišné výroby bývalého státního statku, které navazují na starší původní „dvůr“ se sýpkou.
Skupina bytových domů se ve východním okraji zastavěného území je už zřejmě mimo historický půdorys obce. U mnoho starších domů se zachovala původní podoba – i budovu bývalého dvora zdobí historizující prvky.
Výraznou a hezkou, z dálky viditelnou dominantou, se stala nová kaple postavená ádají mezinárodní setkání křesťanů z Polska, Německa a Čech.
Zdařilá replika kaple na kopci Klobouk u obce Rusína. Nová kaple je postavena jen několik metrů od místa kaple původní, která byla za války v roce 1945 zničena. Je zasvěcena Navštívení Panny Marie a slavnostní svěcení se odehrálo 8. srpna 1993. Byla postavena z finančních příspěvků bývalých německých farníků a dnešních českých věřících z obcí Rusín a Hrozová, jako výraz usmíření obou národů. Kaple je výraznou dominantou širokého okolí, v minulosti byla poutním místem hojně navštěnovaným jak z území Osoblažska, tak z tehdejšího pruského Hlubčicka. Latinský citát v interiéru znamená česky „Aby všichni jedno byli“. Mramorová kropenka v kapli pochází ze zrušené sesterské kaple v krnovské nemocnici a byla dlouhá léta ukrývýna řádovými sestrami na Ježníku u Krnova. Zvonek ve zvonici si přivezli volyňští Čechové z Volyně. Další viz I. díl sborníku. Původní kaple pocházela z roku 1814.
Podnět k obnovení kaple vyšel od pátera Josefa Schraberta, profesora teologické fakulty mnichovské university, jinak rodáka z Hrozové, č. p. 34 (objekt se dochoval).